Jak przygotować plik do druku

Ogólne zasady dotyczące plików do druku:

Nie odpowiadamy za błędy wynikające z nieprawidłowego przygotowania pliku przez klienta, dotyczy to zwłaszcza plików w nieprawidłowych rozmiarach przygotowanych w programie CANVA. W przypadku zamówień on-line nieprawidłowy plik może być powodem odrzucenia zlecenia.


 Format PDF/X

Plik należy dostarczyć w formacie PDF (standard X-3) na pendrivie, CD lub mailowo. Fonty powinny być przekształcone w krzywe lub osadzone. Wyjątkiem są zdjęcia przeznaczone do druku fotograficznego - te powinny być zapisane w formacie JPG. Tutaj znajdziesz szablony do pobrania.

 

 Rozmiar rzeczywisty

Rozmiar pliku powinien być rzeczywisty, tj. w skali 1:1, min. 300dpi.

 

 Spady i linie cięcia

W przypadku wydruków z tłem innym niż białe należy zastosować 3mm spadów. Spady umożliwiają swobodne docięcie gotowego wydruku, pozwalając tym samym uzyskać pełny zadruk do samej krawędzi strony. Drukarskie znaczniki cięcia to linie umieszczone w bezpiecznej odległości od obszaru wydruku - wskazują one dokładne miejsce linii cięcia. Nie dotyczy fotoobrazów. 

 

  Profil kolorów Coated FOGRA39

W celu uzyskania idealnego wydruku cyfrowego, plik powinien być zapisany w trybie CMYK bez profilu ICC lub z osadzonym profilem Coated FOGRA39. Nie odpowiadamy za różnice w kolorach wynikające z błędnie przygotowanego pliku. Stanowczo zalecamy ustawienie i symulację profilu Coated FOGRA39 podczas pracy nad plikiem przeznaczonym do druku.

 

 Nie drukujemy plików pakietu Office

UWAGA! Pliki zapisane w formatach pakietu Office nie nadają się do specjalistycznego druku, nie posiadają osadzonych czcionek i nie tworzą jednego standardu. Nie jest możliwe drukowanie wizytówek, ulotek itp. z plików word, powerpoint czy excel.

 

 Nie dokonujemy zmian w plikach

Nie ma możliwości wprowadzania zmian w projektach. Pliki powinny być dostarczone już gotowe do druku w formie pojedynczego projektu. Prosimy o nie przygotowanie druku n-up'ów (tzw. "użytków") samodzielnie.

  

Pobierz szablony

  

Jak przygotować plik do druku wizytówek?

Wzór oraz wskazówki dotyczące przygotowania pliku do druku wizytówek znajdą Państwo    tutaj (pobierz).

 

 

Jak przygotować plik do druku broszur?

Plik pdf przeznaczony do druku broszur powinien zawierać wszystkie pojedyncze strony w formacie broszury (po złożeniu) ułożone w kolejności od okładki przedniej do okładki tylnej. W przypadku tła innego niż białe należy przygotować 3mm spadu.

 
 

Jak przygotować naklejki do wycinania?

Należy dostarczyć plik w formacie pdf lub cdr z grafiką i linią cięcia (musi być to grafika wektorowa). Teksty muszą być przekształcone w krzywe, a grafika rastrowa osadzona w dokumencie. Jeśli tło nie jest białe, prosimy o rozszerzenie koloru/motywu o min. 2 mm poza obszar naklejki (spady). 

  

 

Jak przygotować plik do złocenia?

Plik pdf przeznaczony do druku i złocenia lub srebrzenia powinien zawierać strony przeznaczone do druku (CMYK) oraz strony, na których znajduje się jedynie czarna maska złocenia (K). W przypadku złoceń unikatowych, jak na przykład dyplomy o różnej treści drukowanej i złoconej, zaleca się przygotowanie jednego pliku pdf ze stronami przeznaczonymi do druku oraz drugiego ze stronami (w tej samej kolejności) przeznaczonymi do złocenia lub srebrzenia.